Wady i zalety ram aluminiowych

Od dawna wiadomo, że odpowiednia oprawa dzieła ma ogromny wpływ na jego finalny odbiór. Wraz z rozwojem sztuki nowoczesnej, artyści poszukiwali nowych rozwiązań, które swym wyglądem będą pasować do innowacyjnych kompozycji malarskich. W odpowiedzi na potrzeby środowisk artystycznych, na rynku zaczęły pojawiać się ramy aluminiowe, które do tej pory cieszą się dużą popularnością. Ich prosta forma doskonale wpisuje się w standardy wnętrz nowoczesnych i industrialnych.
Zastanawiasz się nad zakupem ramy aluminiowej? Przed zakupem każdego produktu warto poznać jego wady i zalety, dlatego w tym artykule omówimy szczegółowo plusy i minusy ram aluminiowych.
Kilka słów o aluminium
Aluminium to nic innego jak pierwiastek glin (Al) o czystości technicznej. Wytwarzane zostaje z naturalnego surowca boksytu (ilastej skały osadowej). Pierwiastek ten jest bardzo lekki i wytrzymały, jest również doskonałym przewodnikiem cieplnym oraz elektrycznym, lepszym niż miedź (Cu). Może zatem stanowić tańszą alternatywę dla stosowania stali. Wytrzymałość tego surowca wzrasta w obecności niskiej temperatury. Aluminium jest bardzo plastyczne i elastyczne, przez co można formować z niego różne kształty. Oprócz wszystkich technicznych właściwości, pierwiastek jest niezwykle przyjazny dla środowiska naturalnego.
Aluminium otacza nas na każdym kroku, znajdziesz go między innymi w puszce Twojego ulubionego napoju, felgach samochodowych, folii spożywczej czy różnego rodzaju sprzętach domowych.
Zalety ramek aluminiowych:
- trwałe i wytrzymałe – metalowa rama aluminiowa odznacza się wysoką wytrzymałością na jakiekolwiek zniszczenia, zarysowania, czy też wyblaknięcia. Nawet po kilkudziesięciu latach na ich powierzchni nie pojawiają się żadne nieestetyczne pęknięcia czy ubytki.
- lekkie – aluminium jest bardzo lekkim materiałem, co ułatwia zamieszczenie ramy na ścianie.
- odporne na wilgoć – ramki wykonane z aluminium nie pochłaniają wilgoci, dzięki czemu moga z powodzeniem zostać wykorzystane do dekoracji łazienki.
- odporne na korozję - aluminium to metal odporny na korozję, dlatego umieszczając ramkę aluminiową we wnętrzu o wysokiej wilgotności nie musimy się obawiać skorodowania ramy.
- odporne na niskie temperatury – ramki aluminiowe wytrzymują nawet bardzo niskie temperatury i w przeciwieństwie do niektórych metali nie kruszą się pod wpływem niskich temperatur.
- ekologiczne – ramki z aluminium mogą w 100% zostać poddane recyklingowi.
- komfortowe – wymiana pracy w ramie aluminiowej jest o wiele prostsza niż w przypadku tradycyjnych opraw. Właśnie z tego powodu, ramy aluminiowe nierzadko wykorzystywane są w bankach, szkołach czy gabinetach lekarskich, czyli wszędzie tam, gdzie zawartość ramy może być często zmieniania.
Wady ramek aluminowych:
- cena – w porównaniu do ramek plastikowych czy MDF-owych, aluminiowe oprawy są nieco droższe. Ich cena jest jednak porównywalna do ram drewnianych.
Jeśli planujesz wnętrze w stylu nowoczesnym lub loftowym, z całą pewnością powinnaś zwrócić uwagę na ramy aluminiowe. Jak widzisz, mają one szereg niekwestionowanych zalet i tylko jedną małą wadę, którą jest cena (wyższa niż w przypadku ram plastikowych, lecz niższa od ram drewnianych). Myślimy jednak, że trwałość i odporność produktu na czynniki zewnętrze, czynią je doskonałą oprawą obrazów modernistycznych i nie tylko.
Jesteś przekonana do zakupu ramy aluminiowej? Kliknij tutaj:
Ramki aluminiowe